Oulu
Arkisto
Luuppi / Uutiset
12.4.2014 klo 22:08 Luupin viestintä

Historian, elämyksellisen tieteen ja taiteen keskus

Oulun museo- ja tiedekeskus Luuppi on Pohjois-Pohjanmaan museon, Oulun taidemuseon ja Tiedekeskus Tietomaan muodostama yhdeksän käyntikohteen kokonaisuus. Luuppiin kuuluvat myös Yli-Iissä sijaitseva Kierikkikeskus, Turkansaaren ulkomuseo, Merimiehenkotimuseo Pikisaaressa ja Pateniemen sahan museo. Uusimpina kohteina Luupin kokonaisuuteen on liitetty Oulunsalon kotiseutumuseo ja Kellossa sijaitseva Oravan koulumuseo. Vuoden 2013 kävijämäärä kaikissa Luupin kohteissa oli yhteensä 153 360. Tavoitteena on 200 000 kävijän rajan rikkoutuminen jo tänä vuonna.

Museo- ja tiedekeskus Luuppi on palveluineen omaperäinen ja ainutlaatuinen historian, elämyksellisen tieteen ja taiteen keskus Suomessa. Uudessa organisaatiossa yhdistyvät henkilökunnan ammattitaito, tilojen ja työvälineiden käyttö, sisältötuotanto sekä pedagoginen ja markkinointiosaaminen. Luuppi on pohjoispohjalaisen kulttuuriomaisuuden ja yhteisöllisyyden vaalija sekä elämysten tuottaja.

Luuppi tarjoaa monipuolisia ja mielenkiintoisia näyttelyitä sekä tapahtumia yleisölle. Ydintoimintoihin kuuluvat lisäksi kokoelma- ja kulttuuriperintötyö. Luuppi tarjoaa myös asiantuntijapalveluita alueellisesti maakuntamuseona ja aluetaidemuseona. Näyttelytuotannoissa painotetaan elämyksellisyyttä, toiminnallisuutta ja vuorovaikutteisuutta. Näyttelyiden rinnalla työpajat, luennot ja asiantuntijatapaamiset ovat oleellinen osa toimintaa.

Toukokuun alussa taidemuseon tiloissa avattu Oulun ja koko pohjoisen Suomen merkittävin näyttelytapahtuma Age of The Dinosaur -näyttely on ensimmäinen koko Luupin yhteinen ponnistus. Yhtenä organisaationa toimiminen antoi mahdollisuuden tarttua tilaisuuteen saada kuuluisa dinosaurusnäyttely ensimmäisen kerran Brittein saarten ulkopuolelle ja suoraan Ouluun. Ilman yhdistettyjä voimia eli taidemuseon riittävän isoja museaalisia tiloja, Tietomaan tiedekeskusnäyttely- sekä markkinointiosaamista ja museoiden tekniikka-ammattilaisia tuotantoprosessi ei olisi ollut mahdollinen.

Luupin yhteinen henkilöstö:

Johtaja Jonna-Marleena Härö, 044 703 1341, jonna-marleena.haro@ ouka.fi
Yleisötyönjohtaja Anna-Riikka Hirvonen, 044 703 7451, anna-riikka.hirvonen@ ouka.fi
Kulttuuriperintötyön johtaja Pasi Kovalainen, 044 703 7151, pasi.kovalainen@ ouka.fi
Yhteistyökoordinaattori Sampo Puoskari, 044 703 1342, sampo.puoskari@ ouka.fi
Markkinointikoordinaattori Maria Ullner, 044 703 7477, maria.ullner@ ouka.fi
Tiedottaja Marjatta Savolainen, 044 703 7552, marjatta.savolainen@ ouka.fi
Sosiaalisen median asiantuntija Riikka Harjula, 044 703 7459, riikka.harjula@ ouka.fi
Graafinen suunnittelija Anne Vähäsalo, 044 703 1337, anne.vahasalo@ ouka.fi

X

Arkisto

lokakuu 2019

syyskuu 2019

elokuu 2019

kesäkuu 2019

huhtikuu 2019

maaliskuu 2019

helmikuu 2019

tammikuu 2019

joulukuu 2018

lokakuu 2018

syyskuu 2018

maaliskuu 2018

helmikuu 2018

tammikuu 2018

joulukuu 2017

marraskuu 2017

elokuu 2017

huhtikuu 2017

maaliskuu 2017

tammikuu 2017

joulukuu 2016

lokakuu 2016

elokuu 2016

toukokuu 2016

huhtikuu 2016

maaliskuu 2016

helmikuu 2016

tammikuu 2016

joulukuu 2015

marraskuu 2015

lokakuu 2015

syyskuu 2015

elokuu 2015

kesäkuu 2015

toukokuu 2015

huhtikuu 2015

maaliskuu 2015

helmikuu 2015

tammikuu 2015

joulukuu 2014

marraskuu 2014

lokakuu 2014

syyskuu 2014

elokuu 2014

heinäkuu 2014

kesäkuu 2014

toukokuu 2014

huhtikuu 2014

X

Tänään Luupissa

23.10.2019